• Badanie sprawozdania finansowego

    Badania sprawozdań finansowych przeprowadzamy stosownie do postanowień Ustawy o rachunkowości oraz Krajowych Standardów Badania. Pozwala to nie tylko spełnić wymogi obowiązujące firmy audytorskie, ale przede wszystkim zachować wysokie standardy realizowanych zleceń.

    Odpowiednie zaplanowanie i przeprowadzenie badania sprawozdania finansowego pozwala na wykrycie ewentualnych, występujących w nim nieprawidłowości i błędów, których korekta przyczynia się do wzrostu rzetelności i jakości prezentowanych danych, ograniczenia ryzyka działalności jednostki oraz ograniczenia ryzyka i wzrostu bezpieczeństwa osób odpowiedzialnych za finansowo-rachunkowy obszar działalności podmiotu, czyli zarządu i działu księgowego.

    Efektem finalnym prac związanych z badaniem sprawozdania finansowego jest sprawozdanie z badania zawierające opinię biegłego rewidenta. Naszych usług nie ograniczamy wyłącznie do przeprowadzenia badania i wydania opinii. Każdy klient może liczyć na konsultacje w ramach badania służące rozwiązaniu kwestii związanych z zamknięciem roku, jak również na wskazówki i sugestie wynikające z badania mogące poprawić i usprawnić funkcjonowanie jednostki w obszarze finansowo-księgowym. Po każdym badaniu przedstawiamy w formie pisemnej nasze ewentualne uwagi i sugestie dotyczące kluczowych kwestii badania w postaci listu do zarządu.

    Nasza oferta obejmuje na życzenie klienta dodatkowe tłumaczenie sprawozdania z badania oraz listu do zarządu na język angielski lub niemiecki.

    Badanie sprawozdania finansowego może mieć charakter badania obligatoryjnego lub fakultatywnego. Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami obowiązkiem przeprowadzenia badania rocznego sprawozdania finansowego objęte są m.in. jednostki, które w poprzednim roku obrotowym spełniły co najmniej dwa z następujących warunków:

    • Średnioroczne zatrudnienie za poprzedni rok obrotowy wyniosło co najmniej 50 osób
    • Suma bilansowa na koniec poprzedniego roku obrotowego wyniosła co najmniej EUR 2.500.000,00
    • Przychody netto ze sprzedaży towarów i produktów oraz operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej EUR 5.000.000,00

    Chcesz sprawdzić, czy Twoja firma podlega w tym roku obowiązkowi badania rocznego sprawozdania finansowego?

  • Przegląd sprawozdania finansowego

    Przeglądy sprawozdań finansowych przeprowadzamy stosownie do postanowień Ustawy o rachunkowości oraz Krajowych Standardów Przeglądu. Pozwala to nie tylko spełnić wymogi obowiązujące firmy audytorskie, ale przede wszystkim zachować wysokie standardy realizowanych zleceń.

    Przegląd sprawozdania finansowego w swojej istocie ma węższy zakres niż badanie. Daje jednak możliwość uzyskania informacji, że audytor nie stwierdził w ramach prowadzonych prac rewizyjnych żadnych przesłanek świadczących o tym, że sprawozdanie finansowe mogłoby zawierać błędy lub nieprawidłowości.

    Przeglądy sprawozdań finansowych są usługą skierowaną do podmiotów, które nie mają obowiązku badania a chcą potwierdzić prawidłowość funkcjonowania podstawowych obszarów systemu finansowo-księgowego. Bardziej ogólny i analityczny charakter prac rewizyjnych w ramach przeglądu w stosunku do czynności podejmowanych przy badaniu sprawozdania finansowego pozwala ograniczyć ilość godzin niezbędnych do realizacji zlecenia, a co się z tym wiąże obniżyć jego koszty.

    Efektem finalnym prac związanych z przeglądem sprawozdania finansowego jest raport biegłego rewidenta z przeglądu. W ramach realizacji niniejszej usługi mogą Państwo również liczyć na bieżące konsultacje służące rozwiązaniu kwestii związanych z zamknięciem roku oraz podsumowanie przez nas w formie pisemnej ewentualnych uwag i sugestii w postaci listu do zarządu.

    Nasza oferta obejmuje na życzenie klienta dodatkowe tłumaczenia raportu z przeglądu oraz listu do zarządu na język angielski lub niemiecki.

  • New Management Check

    Unikalna na rynku usługa skierowana do nowo powołanych zarządów. Osoby powołane do pełnienia funkcji członków zarządu powinny zapoznać się co najmniej w podstawowym zakresie z wybranymi obszarami działalności jednostki. Jednym z najistotniejszych obszarów jest szeroko rozumiana rachunkowość finansowa. Zgodnie z obowiązującymi przepisami Zarząd jest odpowiedzialny za sporządzenie sprawozdania finansowego, a więc także za prawidłowość, kompletność i rzetelność przedstawionych w nim danych. Celem „New Management Check” jest przede wszystkim przegląd danych finansowo-księgowych pod kątem ich zgodności ze stosownymi wymogami w zakresie rachunkowości (Ustawa o rachunkowości, Krajowe Standardy Rachunkowości, Międzynarodowe Standardy Rachunkowości) dokonany przez zewnętrznych niezależnych audytorów.

    Zakres prac może obejmować:

    • Przegląd danych finansowo-księgowych z punktu widzenia prawidłowości prowadzenia ksiąg rachunkowych
    • Przegląd istniejących systemów kontroli wewnętrznej (adekwatność, skuteczność, poprawność stosowania i funkcjonowania)
    • Analiza przyjętych metod wyceny aktywów i pasywów, w tym weryfikacja kompletności i prawidłowości kalkulacji rezerw i innych wielkości szacunkowych
    • Analiza aktywnych umów pod kątem ich wpływu na dane finansowo-księgowe i na roczne sprawozdanie finansowe
    • Ogólna analiza sposobu prowadzenia księgowości pod kątem zgodności procesów z obowiązującymi przepisami

    Niezależnie od uzgodnionego zakresu usługi „New Management Check” efektem naszych prac jest pisemne podsumowanie ze wskazaniem ewentualnych nieprawidłowości, ich wpływu na księgi rachunkowe oraz sprawozdanie finansowe jak również proponowane rozwiązania w zakresie stwierdzonych zagadnień, które wymagają korekt lub usprawnień. Dzięki usłudze „New Management Check” nowy zarząd może uzyskać informacje na temat jakości prowadzenia ksiąg w jednostce, efektywności funkcjonowania systemu kontroli wewnętrznej w zakresie dotyczącym zagadnień finansowo-księgowych oraz możliwościach rozwiązań usprawniających działalność jednostki w tym obszarze. Indywidualne ustalenie zakresu prac pozwoli na optymalne dostosowanie proponowanej przez nas usługi do Państwa potrzeb.

  • Tworzenie polityki rachunkowości

    Jednostki prowadzące księgi rachunkowe w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości, czyli tzw. „pełną księgowość” są zobowiązane do posiadania dokumentacji opisującej przyjęte przez nią zasady (politykę) rachunkowości. Zgodnie z obowiązującymi przepisami dokumentacja taka powinna obejmować między innymi:

    • Metody wyceny aktywów i pasywów oraz metodę ustalania wyniku finansowego
    • Określenie roku obrotowego i wchodzących w jego skład okresów sprawozdawczych
    • Sposób prowadzenia ksiąg rachunkowych, w tym zakładowy plan kont, wykaz ksiąg rachunkowych, opis systemu przetwarzania danych
    • System ochrony danych księgowych

    Polityka rachunkowości powinna być przygotowana w formie pisemnej i wprowadzona zarządzeniem kierownika jednostki. Powinna być również na bieżąco aktualizowana stosownie do zaistnienia nowych wymogów lub zdarzeń gospodarczych, które dotychczas nie występowały w jednostce.

    Oferujemy Państwu pomoc w zakresie tworzenia i aktualizowania polityki rachunkowości oraz planu kont dostosowanych do indywidualnych potrzeb Państwa jednostki. Zadbamy o to, aby dokumentacja opisująca stosowane zasady rachunkowości spełniała wszystkie wymogi przewidziane prawem, a jednocześnie była przejrzysta i adekwatna do rozmiarów i zakresu działalności jednostki.

  • Badanie / przegląd pakietu konsolidacyjnego

    Podmioty funkcjonujące w grupach kapitałowych są w przeważającej większości zobowiązane do sporządzania pakietów konsolidacyjnych służących następnie jednostkom nadrzędnym do przygotowania skonsolidowanych sprawozdań finansowych. Badanie pakietu konsolidacyjnego jest jednym z kluczowych elementów badania rocznego sprawozdania finansowego dla jednostek wchodzących w skład międzynarodowych koncernów.

    Nasza oferta obejmuje badanie / przegląd pakietów konsolidacyjnych sporządzanych według:

    • Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej (MSSF / MSR / IFRS)
    • Handelsgesetzbuch (HGB) – niemieckich standardów rachunkowości
    • standardów opartych na IFRS lub HBG ustalonych indywidualnie dla danej grupy kapitałowej w wytycznych koncernowych

    Usługa badania lub przeglądu pakietu konsolidacyjnego obejmuje również współpracę z audytorem koncernowym w zakresie przygotowywania wymaganych przez niego dokumentów oraz udzielania mu stosownych wyjaśnień do przedstawionych danych liczbowych. Oferujemy również możliwość współpracy z audytorami koncernowymi z zagranicy dzięki możliwej komunikacji w języku angielskim i niemieckim.

  • Bieżące doradztwo rachunkowe

    Audytor może okazać się pomocny nie tylko w związku z zamknięciem roku oraz badaniem sprawozdania finansowego, lecz również jako doradca w trakcie roku. W rozwiniętych gospodarkach rynkowych audytor współpracuje z klientem w sposób ciągły wspomagając służby finansowo-księgowe we wszystkich pojawiających się problematycznych kwestiach oraz zagadnieniach, z którymi jednostka spotyka się po raz pierwszy.

    Rozwiązywanie problemów i wątpliwości w obszarze finansowo-księgowym na bieżąco w ciągu roku pozwoli przyspieszyć proces sporządzenia sprawozdania finansowego i ograniczyć ryzyko wystąpienia w nim nieprawidłowości.

    Ze względu na różnorodną złożoność występujących problemów proponujemy Państwu rozliczenie kosztów zlecenia doradztwa bieżącego w formie ustalonej z góry stawki godzinowej.

  • Audyt projektów finansowanych ze środków publicznych

    Obecnie wiele firm realizujących nowe projekty korzysta z finansowania ze środków otrzymanych w ramach funduszy z Unii Europejskiej. Podmioty, które korzystały z dofinansowania z programów unijnych, muszą pamiętać, że jednym z elementów rozliczenia tego wsparcia finansowego jest obowiązkowy audyt, który jest przeprowadzany przez podmiot zewnętrzny. Audyt najczęściej musi zostać przeprowadzony przed zakończeniem realizacji danego projektu.

    Efektem przeprowadzonego audytu jest uzyskanie opinii - racjonalnego zapewnienia, że wydatki poniesione w ramach projektu są kwalifikowalne, a realizowany, projekt zgodny z umową i wnioskiem. W praktyce oznacza to, że weryfikacji podlegają dwa podstawowe elementy związane z wykorzystaniem otrzymanego finansowania:

    • czy działania, których dotyczą poniesione wydatki, rzeczywiście zostały zrealizowane?
    • czy wnioski o płatność są zgodne z wymaganiami zawartymi w umowie oraz czy są odpowiednio udokumentowane?

    W ramach naszej usługi otrzymają Państwo raport potwierdzający prawidłowość wykorzystania otrzymanych środków unijnych a w razie potrzeby również wsparcie w zakresie właściwego ujęcia w księgach, udokumentowania i rozliczenia dotacji.

    Dysponujemy także doświadczeniem w zakresie audytu projektów finansowanych z środków publicznych niepochodzących z funduszy Unii Europejskiej, np. Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

  • Weryfikacja, tworzenie i wdrażanie systemów kontroli wewnętrznej

    Każda jednostka prowadząca działalność gospodarczą jest narażona na wewnętrzne i zewnętrzne ryzyko, czyli prawdopodobieństwo wystąpienia niepożądanego działania lub jego zaniechania, które może prowadzić do szkód w majątku lub wizerunku danej jednostki. Popełniane błędy lub pojawiające się nieprawidłowości często mają charakter niezamierzony i wynikają z nieświadomych działań. Skutecznym sposobem na zminimalizowanie ryzyka wewnętrznego jest odpowiednio zaprojektowany, wdrożony i stosowany w praktyce system kontroli wewnętrznej wybranych obszarów działalności jednostki.

    Niezależnie od wielkości jednostki odpowiednio zaprojektowany system kontroli wewnętrznej może zapewnić łatwą weryfikację prawidłowości przeprowadzania wybranych procesów oraz szybkie wykrywanie nieprawidłowości lub błędów. Często kilka prostych czynności i zasad stosowanych w praktyce pozwoli na usprawnienie i zwiększenie efektywności działania. Ograniczenie błędów i nieprawidłowości ma szczególne znaczenie dla obszaru finansowo-księgowego, w którym wiele procesów odbywa się automatycznie a nawet pozornie niewielki błąd może istotnie wpłynąć na wiarygodność prezentowanych danych finansowych.

    Posiadamy wieloletnie doświadczenie w badaniu i ocenie systemów kontroli wewnętrznej według międzynarodowych standardów w jednostkach z różnych branż. W trakcie naszej pracy zawodowej mieliśmy możliwość poznania rozmaitych rozwiązań z zakresu kontroli wewnętrznej i ich wpływu na kontrolowane procesy oraz dane finansowo-księgowe.

    Proponujemy Państwu usługę przeglądu stosowanych w Państwa jednostkach systemów kontroli wewnętrznej, w zakresie w jakim wpływają na zagadnienia finansowo-księgowe, ich ocenę oraz przedstawienie propozycji ich usprawnienia. Jeśli natomiast nie wprowadzili Państwo dotychczas systemu kontroli wewnętrznej w swojej firmie, proponujemy jego stworzenie w oparciu o dokładne poznanie działalności jednostki i ewentualnych obszarów najwyższego ryzyka. Przedstawione przez nas propozycje uwzględniają każdorazowo rodzaj działalności i złożoność procesów w danej jednostce, jak również realne możliwości zastosowania wybranych rozwiązań.

  • Pozostałe usługi poświadczające i atestacyjne

    Usługi biegłego rewidenta nie ograniczają się jedynie do badań i przeglądów sprawozdań finansowych. Pozostałe usługi poświadczające służą uzyskaniu większej wiarygodności informacji dotyczących danego zagadnienia poprzez jego ocenę dokonaną przez zewnętrznego audytora. Ocenie podlega, czy dane zagadnienie we wszystkich istotnych aspektach jest zgodne z ustalonymi kryteriami. Często wniosek biegłego rewidenta zwiększa stopień zaufania, jakim użytkownik może darzyć wiarygodność zagadnienia poddanego ocenie.

    Pozostałe usługi poświadczające i atestacyjne mogą dotyczyć przeprowadzenia uzgodnionych procedur związanych z zagadnieniami z obszaru finansowo-księgowego, a więc zaopiniowaniu i analizie nie podlega całość przeprowadzanych w jednostce operacji, jak to ma miejsce przy badaniu sprawozdania finansowego, a jedynie wybrany obszar.

    Efektem przeprowadzonych, odpowiednio dobranych przez nas procedur jest ocena w formie opinii, raportu lub stanowiska, która może dotyczyć informacji finansowych i pozafinansowych lub potwierdzenia pewnego istniejącego stanu.

    Jeśli chcieliby Państwo potwierdzić prawidłowość określonego zagadnienia z wybranego obszaru finansowo-księgowego, zachęcamy do kontaktu z nami. Pomożemy Państwu ustalić, czy zagadnienie to podlega pod inne usługi poświadczające i atestacyjne świadczone przez biegłych rewidentów oraz przeprowadzimy stosowne procedury ustalone indywidualnie do Państw potrzeb.

    Pozostałe usługi świadczymy zgodnie z Krajowymi Standardami Usług Atestacyjnych i Krajowymi Standardami Usług Pokrewnych.